News

Trakya Proje Pazarı AR-GE ve Teknolojileri Yarışması Tamamlandı

Organization
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Date
March 12, 2018

Trakya Üniversiteler Birliği kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin de içinde olduğu dört üniversitenin katılımı ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde Trakya Proje Pazarı AR-GE ve Teknolojileri Yarışması yapıldı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen yarışmanın açılış törenine, Tekirdağ Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. M. İhsan Soysal, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Üniversitesi’ni temsilen Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Yurtcan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve Trakya Üniversiteler Birliği Sekreteri Doç. Dr. Aşkın Koyuncu’nun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Trakya Üniversiteler Birliği kapsamında Çanakkale Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi katılımı ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ar-Ge çalışmalarına değinerek “Bugün burada bir ilki başlattık. İnşallah bu ilk uzun seneler sonra tüm Türkiye’de ve Trakya’da ses getirecek projelerin, yeni buluşların önünü açacaktır. Yaklaşık 6 aydır 4 üniversitemiz ile beraber yoğun bir çalışma neticesinde yaklaşık 50 tane projeyi buraya getirebildik. Amacımız üniversitelerde bulunan Ar-ge’lerin kendi bünyelerinde kalmayıp, tüm Trakya ve tüm Türkiye genelinde katma değeri yüksek ürünler yelpazesini genişletmek” sözlerine yer verdi.

ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, üniversitelerin eğitim öğretimin yanında araştırma geliştirme görevlerinin olduğunu söyleyerek “Hızla gelişen Türkiye’de üniversitelerde gerçekleştirilen çalışmaların sanayi ile işbirliği içinde olması gerekliliği ortaya çıktı. Bu gün gerçekleştirilen Trakya Proje Pazarı ile bu çalışmalara ön ayak olunmaktadır” ifadesini kullandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. M. İhsan Soysal konuşmasında; “Trakya Üniversiteler Birliği Üst Kurulu, bu etkinliğin Balkan Üniversitelerine de yayılma kararı aldı. Bilginin sırça köşkte değil de kullanıcıların elinde olması lazım. Bilgiyi üretenler ile bu bilgiyi kullanacaklar arasında bazen duvar var. Bu tarz etkinlikler bu duvarların erimesine vesile oluyor. Devir, yazılım ve bunları paylaşma devri. Bu vesile ile bu günkü etkinliğin bir parçası olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, etkinliğe destekleri bulunanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Tüm üniversite temsilcilerinin konuşmasının ardından bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu projelerin geleceğe ışık tutuğunu belirterek projelerin üretilmesi kadar hayata geçirilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

Nisan 2017’de başlayan Trakya Ar-Ge ve Teknoloji Proje Pazarı çalışmaları, Eylül 2017’de projelerin teslimleri ve ardından gelen hakem süreciyle devam etti. Başvuruları yapılan 50 projenin 36’sı hakemlere değerlendirmek üzere gönderildi. Bunun sonucunda 10 proje yarışmaya katılmak üzere seçildi. Uzmanlık alanlarına göre seçilen hakemler tarafından 11 farklı değerlendirme kriterine tabi tutulan 10 projeden ilk 5’e giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi.

Trakya Proje Pazarı AR-GE ve Teknolojileri Yarışması Kazananlar Listesi

  1. Yrd. Doç. Dr. Muhammed Yüceer – Fonksiyonel Yumurta Proteini Kaynaklı Toz Sporcu Ürünü Geliştirilmesi ve İmalatı (ÇOMÜ, Çanakkale Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Gıda İşleme Bölümü)
  2. Yrd. Doç. Dr. Cem Taşkın – İş Süreçlerinde Kullanılacak Yapay Görü Sistemi (Trakya Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü)
  3. Yrd. Doç. Dr. Erkan Orhan – Geniş alan yanıklarında sistemik inflamasyon ve multiorgan yetmezliğine karşı, uzak iskemik ön koşullanmanın dokular üzerindeki koruyucu etkisinin kullanılması ve bu etkinin bireyler arasında serum yolu ile taşınması (Namık Kemal Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Plastik Cerrahi ABD)
  4. Araş. Gör. Dr. Şebnem Bukavaz – Direk Karbapenemaz Üçlü (Kpc-2, Oxa-48, Ndm-1) Pcr Tanı Kiti (Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı)
  5. Tolga Kaprol – Konteyner Temelli Uygulama Platformu (FF Bilişim Yayıncılık Prodüksiyon Ticaret)
Source:
  • Home
  • About Us
  • Brands
  • Media
  • Contact